Občina velike Lašče | Velikolaška dežela slikovitih zgodb

Koordinate: 45° 50' 36.11"N 14° 33' 32.55"E
Google lokacija: RHR7+5C Rob
Naslov: 1314 Rob
Telefon: +386 41 833 456
E-pošta: no data
Splet: zavod-parnas.org

V naši občini je pot že dana namenu in poteka v celoti po evropski pešpoti E -6 in deloma po E-7, po njenem zahodnem ozemlju, tik nad Iško tesnijo. V naši občini se začne na Lužarjih (790 m), nato pelje čez Rutarsko planoto (okoli 790 m) skozi križišče evropskih pešpoti E-6 in E-7 v Predgozdu (815 m) in po gozdnatem Mačkovcu (911 m) čez Krvavo Peč (726 m), kjer se po strmem pobočju mokrškega hribovja počasi približuje Iški tesni. Tesen doseže pri Vrbici (422 m) v stičišču štirih občin (Velike Lašče, Cerknica, Brezovica in Ig).Tu je popotniku prepuščena izbira treh poti. Prava pot "Ob zidu" se izredno strmo dvigne na Rakiško planoto, nato na Rakitno (789 m) v občini Brezovica, lahko se odločite tudi za zelo strmo pot na Vidovsko planoto na Osredek (757 m) v občini Cerknica, lahko pa pot iz Vrbice nadaljujete ob potoku Iška v Iški vintgar (395 m) v občini Ig. Ob organiziranih pohodih in ob posebnih prilikah pa vas bodo lovci in gozdarji varno vodili po divjem povirju potoka Zale in njenem gozdnatem zaledju na bloško ali rakiško planoto. Pot "Ob zidu" je označena z belo-modro dvobojnico pravokotne oblike, zamenjan vrstni red barv pa nakazuje krožne poti, ki se vedno vračajo na osnovno pot. Bela in modra barva sta vzeti iz niza šestih heraldičnih barv in naj bi označevali zgodovinsko (geološki vidik) - kulturne pešpoti. Celotno pot z višinsko razliko 380 m zmore popotnik zlagoma prej kot v petih urah. Lepa in poučna je varianta te poti - "po vidnih sledovih preteklosti". Ko na osnovni poti "Ob zidu" med vasema Naredi in Bošteti dosežemo najnižjo cestno točko, zavijemo proti vzhodu po dobro markirani gozdni vlaki in po nekaj sto metrih pridemo do slapa Lehnjak (722 m) na istoimenskem potoku. V gozdnem hladu in tišini opazujemo naravo pri njenem delu. Ob divjem, vendar dobro markiranem brezpotju ob strugi Lehnjaka, mimo Dedniškega vrha pridemo do drugega slapa, ki je najvišji na Dolenjskem, do Kobiljega curka. Po ogledu slapa pot nadaljujemo po dobri gozdni cesti. Kmalu pridemo do rimskega zidu, ki ga cesta preseka. Tu se je treba odločiti kako variantni del končati in se podati na osnovno pot "Ob zidu", ki pa je kar nekaj hoda oddaljena od nas. Lažji in krajši del poti je nadaljevanje po gozdni poti do krajevne ceste Rob-Rute in po njej na osnovno pot v Predgozd. Težji in daljši del poti pa nadaljujemo od presečišča zidu in ceste po dobro markirani gozdni stezi na Žrelo (610 m), od koder se lahko povzpnemo na bližnji Gradiški vrh (687 m) ali pa pot nadaljujemo na Zgonče, k podružnični gotski cerkvi sv.Primoža in sv.Felicijana (817 m). Po lepi krajevni cesti se preko vasi Bane vrnemo v vas Naredi na našo osnovno pot "Ob zidu".

Pin It

Ponudniki turističnih storitev

Ali ste vedeli?

Trubarjeva domačija

rojstni kraj Primoža Trubarja, je bila obnovljena v letu 1986, ob 400. letnici Trubarjeve smrti.

Kontaktni obrazec

Pišite nam

Prosimo, zaupajte nam pravi e-naslov, da vam bomo lahko odgovorili.

Občina Velike Lašče

Več o nas

"Ni potrebno, da je to vaš rodni kraj; dovolj je, da ste le nekaj let vdihavali ta zrak. Lašč ne pozabite nikoli! Pravi Laščan pa naj gre kamorkoli, čisto vseeno je: Amerika, Sibirija, Dunaj ali Beograd. Vsa tista čudežna okolica gre z njim."

(Ivan Pucelj)

 
Levstikov trg 1, 1315 Velike Lašče

Pokličite nas

+386 1 788 10 06

Sledite nam na socialnih omrežjih